Om een woning te kunnen kopen of te laten bouwen moet alles duidelijk worden vastgelegd in een contract. Het resultaat zijn vaak juridische teksten. Om hier begrijpelijke taal van te maken of om uitleg te geven, kan je een beroep doen op de juristen en advocaten van Vereniging Eigen Huis. Laila Alkadiri legt uit.
Voorafgaand aan de contractbespreking neemt de jurist/advocaat alle ingestuurde stukken door. Bij de beoordeling wordt gekeken of de bepalingen uit het contract nadelig zijn voor het lid en in hoeverre de bepalingen aangepast dienen te worden om de belangen/rechten van het lid beter te waarborgen. Indien er bepalingen aangepast dienen te worden, zal de jurist tevens de juiste formulering adviseren om risico’s zoveel mogelijk te voorkomen en beperken.
Naast het contract zullen de algemene voorwaarden die van toepassing zijn verklaard op het contract tevens worden beoordeeld. Bij tegenstrijdigheden of juridisch incorrecte bepalingen, zal het advies worden gegeven de algemene voorwaarden te wijzigen. Indien er sprake is van consumentonvriendelijke voorwaarden zal het advies worden gegeven andere voorwaarden van toepassing te verklaren die de belangen van het lid beter waarborgen.
Tijdens de bespreking wordt stapsgewijs het contract doorgenomen waarbij het lid de mogelijkheid krijgt tussentijds vragen te stellen. Tot slot zal de jurist na de bespreking een eindoordeel geven over het contract en in grote lijnen aangeven wat de belangrijkste punten zijn die gewijzigd dienen te worden. Er zullen ook tips worden gegeven over hoe te onderhandelen met de contractpartij over de aanpassingen. Indien er na de bespreking nog vervolgvragen zijn na bijvoorbeeld de terugkoppeling van de wederpartij kan het lid te allen tijde contact opnemen met de behandelaar.