Huiseigenaar
VvE
BackHome

Een oneerlijk spel om een huis

Het koop- en verkoopproces van woningen is te vaak oneerlijk en ondoorzichtig. Transparantie ontbreekt, spelregels zijn onduidelijk en consumenten staan onder druk. Dat moet anders. De regie hoort bij de consument, niet bij de makelaar.

Is dit normaal?!

Is dit normaal?!

VEH Hero

Wat gaat er mis?

Kopers krijgen niet dezelfde kans

Bij het bieden krijgen niet alle kopers dezelfde informatie. Daardoor ontstaan ongelijke kansen.

  • Makelaars spelen biedingen door, waardoor kopers worden aangemoedigd om hoger te bieden. Kopers worden hiermee onder druk gezet met informatie die ze niet kunnen controleren.
  • Zonder aankoopmakelaar maak je vaak minder of geen kans op een woning.
  • Niet iedereen heeft dezelfde kans om te bezichtigen. Bezichtigingen zitten soms al vol voordat een woning op Funda verschijnt, omdat de makelaar de woning eerst in eigen netwerk deelt.
  • Het biedlogboek is onvolledig, onduidelijk of wordt niet gedeeld.

Verkopers missen grip en overzicht

De verkoopmakelaar heeft vaak veel invloed op hoe en aan wie een woning wordt verkocht, terwijl de verkoper zelf grip zou moeten hebben op de verkoop van zijn of haar huis.

  • De verkoopmakelaar stuurt soms richting verkoop aan iemand uit het eigen netwerk. Daardoor is het voor verkopers niet duidelijk of hun woning echt de beste prijs oplevert.
  • De verkoopmakelaar laat soms alleen biedingen van kopers met een aankoopmakelaar meetellen. Zo kan een goed bod buiten beeld blijven en loopt de verkoper mogelijk een betere prijs mis.
  • De verkoopmakelaar shopt soms onder kijkers voor nieuwe opdrachten en stuurt daarmee ook richting kansen voor die kijker, terwijl de verkoper grip hoort te hebben op het verkoopproces.

Meldpunt Makelaardij

Vijf jaar na ons eerdere meldpunt zien we dat oneerlijke biedingspraktijken nog steeds voorkomen. Vereniging Eigen Huis zet zich actief in voor de bescherming van consumenten op de woningmarkt. Ben je als koper of verkoper benadeeld door een makelaar bij de aankoop of verkoop van een woning? Dan kun je hier anoniem je ervaring melden.

Doe een melding
man en vrouw kijken door raam van koophuis

Wat vinden de mensen op straat?

Accepteer de cookies om deze inhoud te bekijken

Klik hier om deze inhoud bij de bron te bekijken
man en vrouw bekijken tijdschriften aan keukentafel

Het biedlogboek

Het biedlogboek geeft achteraf inzicht in alle biedingen die op een huis zijn gedaan, waardoor het verkoopproces transparanter wordt. Je krijgt inzicht in het aantal biedingen dat is gedaan, de hoogte van de verschillende biedingen en de eventuele ontbindende voorwaarden die andere bieders bij hun bod hebben betrokken.

Het biedlogboek: wat kun je ermee?

Dit vindt Vereniging Eigen Huis

Het koop- en verkoopproces van woningen moet eerlijker en transparanter. Dat vraagt om duidelijke spelregels, echte handhaving en meer regie voor consumenten. Vereniging Eigen Huis pleit daarom voor het volgende:

Gelijke kansen voor iedereen

Iedere koper en verkoper moet dezelfde toegang hebben tot woningen en het biedproces. Zonder voorkeursbehandeling op basis van netwerk, aankoopmakelaar of informele afspraken.

Een transparant en controleerbaar biedproces

Bieden moet eerlijk en controleerbaar verlopen. Het biedlogboek moet:

  • volledig zijn
  • niet te manipuleren zijn
  • standaard beschikbaar worden gesteld aan kandidaat-kopers

Bovendien mogen makelaars geen informatie doorspelen die andere kopers niet hebben. Informatievoorsprong leidt tot ongelijkheid en prijsopdrijving.

Regie bij de consument, niet bij de makelaar

Kopers en verkopers moeten zelf grip hebben op het proces. Ze mogen niet afhankelijk zijn van systemen, netwerken of de goede wil van de makelaar.

Zo zetten wij ons hiervoor in

Deel deze pagina

  • facebook
  • linkedin
  • mail
  • whatsapp
  • Al 50 jaar in actie

  • Onafhankelijk advies

  • Ruim 800.000 leden

  • Jouw woningmarktexpert

  • Al 50 jaar onafhankelijk advies voor huiseigenaren